11-12 січня 2011 року в конференц-залі готелю «Либідь» у Києві відбувся тренінг «Мобілізація НУО/ініціативних груп (далі – ІГ) та інформування чоловіків, що мають секс з чоловіками (далі – ЧСЧ) щодо профілактики, доступу до діагностики та лікування гепатиту С в Україні» в рамках однойменного проекту. Захід організувала громадська організація «Гей-альянс» (м. Київ), за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Гепатит С складає серйозну загрозу здоров’ю та життю людей в усьому світі. Група ЧСЧ є однією з найуразливіших груп щодо захворюваності як на ВІЛ, так і на вірусні гепатити. Це обумовлено тим, що ЧСЧ часто практикують небезпечну сексуальну поведінку, ризиковані сексуальні практики (анальний секс, БДСМ тощо), які є досить травматичними. На жаль, жодного якісного дослідження щодо захворюваності серед ЧСЧ на гепатит С ніколи не проводилося. Облік хворих, який нібито ведеться в Україні, насправді не відображає реальної картини і кількість тих, хто хворіє на гепатит С. Тому дуже важливим був запуск цього проекту (доречі, першого в такому форматі в Україні саме для ЧСЧ).
Основні задачі, що ставилися перед тренінгом: - надати базову інформацію про гепатит С (статистика, шляхи передачі, методи діагностики, симптоматика, профілактика та методи лікування); - інформування щодо доступу до діагностики та лікування гепатиту С в Україні; - надати рекомендації щодо проведення освітніх заходів для ЧСЧ (міні-тренінгів, освітніх сесій, семінарів) на місцях; - надати навички з формування мережі організацій, які працюють з ЧСЧ, які будуть готові в подальшому спільно працювати в галузі профілактики, безплатного доступу до діагностики та лікування гепатиту С в Україні а також - подальшої спільної адвокаційної діяльності на місцевому та національному рівнях.
Тренерами виступили: Кульбах Олена, лікар-епідеміолог вищої категорії, заступник головного лікаря Одеського міського СНІД-центру; Марченко Роман, керівник відділу аутріч-роботи та прес-служби ГО «Гей-альянс» (м. Київ).
В заході взяли участь чотирнадцять представників ЧСЧ-організацій та ініціативних груп з 12-ти міст України, а саме: Одеси, Львову, Черкас, Полтави, Кременчука, Донецька, Маріуполя, Луганська, Запоріжжя, Вінниці, Кривого Рогу та Києва.
Учасники активно брали участь в роботі тренінгу, теорія та презентації гармонійно поєднувалися з практичними вправами та завданнями. Велика увага приділялася відпрацюванню практичних навичок, а саме: - виробленню схем комунікації з іншими НПО та лікувальними установами: схемам комунікації, двосторонньої вигоди від взаємодії; - побудові схеми переадресації клієнтів в ЛПУ та НПО та соціальниму супроводу; - розробці плану та наповнення міні-тренінгу/освітньої сесії для ЧСЧ з питань гепатиту С.
Особливу увагу було надано розгляду можливих подальших адвокаційних дій (звернення в місцеві органи влади щодо безкоштовного доступу до діагностики та лікування гепатиту С), побудові мережі дружніх медичних спеціалістів та лікувальних установ, координація з іншими організаціями/ініціативними групами, які працюють не тільки з ЧСЧ, але й з іншими уразливими групами заради максимальної мобілізації та об’єднання зусилль громадських організацій/ІГ, які працюють чи планують працювати у сфері профілактики, доступу до діагностики та лікування гепатиту С в Україні, щоб максимально пришвидшити розробку та прийняття Державної програми з вірусних гепатитів.
В якості впровадження задач цього тренінгу та й взагалі всього проекту учасникам було запропоновано до кінця лютого 2011р. виконати домашнє завдання, яке складалося з таких пунктів: - Визначення медичних закладів та спеціалістів (лікарів-інфекціоністів, що будуть готові впроваджувати (або вже впроваджують) тестування (безплатне або платне), проводити медичні консультації для представників ЧСЧ у окремо взятому регіоні (місті). - Можливість безплатного тестування на гепатит С в конкретно взятому регіоні (місті). Можливість безплатного тестування на гепатит С у ВІЛ+ ЧСЧ. - Можливість безкоштовного лікування для ЧСЧ в конкретному регіоні (місті). Питання виділення коштів на безплатне лікування для уразливих груп з місцевих бюджетів та кількості людей, що лікувались таким чином за останній рік. Можливість безкоштовного лікування на гепатит С для ВІЛ+ ЧСЧ в конкретному регіоні (місті). - Проведення освітніх заходів для клієнтів НУО/ІГ, волонтерів та працівників, складання короткого звіту про проведений захід. - Соціальне консультування працівниками НУО/ІГ щодо питань гепатиту С (на аутріч-маршрутах, в комьюніті-центрах, серед знайомих тощо) з розповсюдженням буклету «Гепатит С». - Налагодження зв’язків з іншими НПО/ІГ, що працюють з ЧСЧ та іншими уразливими групами в сфері вірусних гепатитів в регіонах, для подальшої спільної адвокаційної діяльності на місцевому рівні, обміном інформацією та допомозі в такій діяльності на національному рівні.
Любое использование материалов сайта в сети интернет допустимо при условии указания имени автора и размещения гипертекстовой ссылки на источник заимствования.
Использование материалов сайта вне сети интернет допускается исключительно с письменного разрешения правообладателя.