Дослідниця гендерних питань з Києво-Могилянської Академії Тамара Марценюк називає висловлювання наставника «Шахтаря» сексистським...
Дата
публикации:23:28
26.07.2011
Мірча Луческу
Тренер донецького футбольного клубу «Шахтар» Мірча Луческу заявив пресі, що не довіряв би судійство у футбольних матчах жінкам, адже ті «сентиментальні». Експерти в Києві піддали таку оцінку критиці.
Дослідниця гендерних питань з Києво-Могилянської Академії Тамара Марценюк називає висловлювання наставника «Шахтаря» сексистським, оскільки воно може означати дискримінацію за статтю на ринку праці, чим є також і сфера футболу.
Приводом стали ці слова Мірча Луческу: «Я б все ж не ставив жінок судити матчі, тому що вони занадто сентиментальні, а через це, можливо, починають допомагати комусь». Так він прокоментував матч поміж "Динамо" й "Оболонь", що закінчився з рахунком 4:0. Луческу заявляє, що як мінімум два голи тоді були забиті з офсайду. На погляд головного тренер "Шахтаря" помічниця головного судді (їх ще називають «лайнсмени») Наталя Рачинська припустилася помилок, бо вона - жінка: «Жінки починають, можливо, через сантименти трохи допомагати одній з команд. Інакше мені пояснити складно, коли два метри поза грою", - сказав він. Такі «сексистські заяви» сприяють формуванню нетерпимого ставлення до жінок у професійному футболі, який традиційно вважається «чоловічою» територією, підкреслює соціологиня Марценюк. «Позитивні тенденції до залучення жінок у футбольну сферу, які проводить Федерація футболу України, зводяться нанівець, коли всесвітньо відомі тренери на зразок Луческу надають сексистські коментарі», - нарікає експертка.
Експерт: спорт повторює політику Президент Фонду якісної політики і доктор філософських наук Михайло Мінаков так прокоментував слова тренера: «Коментарі Мірче Луческу про причини суддівських рішень, які так не подобалися тренерові, вочевидь засновані на традиціоналістському уявленні про роль жінки. Шановний тренер втратив можливість коректно ставитись до суддівських рішень, щойно мова пішла про жінку-«лайнсмен» (хоч тут мало б бути «лайнсвумен»)».
Мінаков сподівається, що правило міркувань, на якому засновано цей некоректний випадок, не стане правилом для інших «спортсменів і спортсвуменок» України. Не варто спорту брати приклад з нашої політики, зауважує очільник Фонду якісної політики. Як він каже, останніми часами посилилася «неприємна спільна риса» політики і спорту – місогінізм, зневага до жінок. Сучасний український політичний клас – вкрай неприязно ставиться до жінок, зауважує експерт. Це, на його погляд, вимірюється не особистим ставленням політиків до жінок, а результатами дій: серед міністрів жінок немає, серед вищого корпусу держслужбовців та обраних політиків (народних депутатів, мерів великих міст) – вкрай мало. Невидимий фільтр стоїть між простими громадянами і лідерами країни, наголошує Михайло Мінаков. При цьому деякі футбольні оглядачі називають Наталю Рачинську «героїнею» матчу поміж київськими клубами, говорячи, що суддівство було неупередженим, а помічниця судді вірно вела політику визначення офсайду.
Свою думку висловив вже й головний тренер київського "Динамо" Юрій Сьомін: «Бригада суддів розбирала спірні моменти протягом півтора годин після матчу, і поставила ідеальну оцінку асистенту-жінці Рачинській. Вона відсудила блискуче, за правилами ФІФА». Соціологиня Марценюк підсумовує, якщо ФФУ розв'яже успішно ситуацію із дискримінаційними висловлюваннями, то може подавати аплікаційну заявку на Всеукраїнський конкурс з дотримання гендерної рівності роботодавцями України.
Авторка: Ольга Веснянка, Київ Редактор: Роман Гончаренко
Любое использование материалов сайта в сети интернет допустимо при условии указания имени автора и размещения гипертекстовой ссылки на источник заимствования.
Использование материалов сайта вне сети интернет допускается исключительно с письменного разрешения правообладателя.